Akváriové Baktérie

 

V novovytvorenom akváriu sa neodporúča chovať ryby či rastliny, pokiaľ sa v ňom nevytvorí dostatok kolónií prospešných baktérií, ktoré búdú premieňať toxický amoniak a dusitany na dusičnany, ktoré sú potom odstránené pri výmenách vody alebo ich skonzumujú rastliny v nádrži. Ale čo presne sú tieto prospešné baktérie a ako nám pomáhajú udržiavať akvárium zdravé?

Na pochopenie procesov prebiehajúcich v akváriu, musíme najprv vedieť čosi o chémii vody. Určite ste počuli frázu "zabiehanie" nádrže, teda čo to znamená. Pri zriaďovaní svojho akvária zároveň vytvárame umelý ekosystém s veľmi ľahko narušiteľnou rovnováhou. Ak sa nám túto rovnováhu podarí udržať, nádrž vyzerá skvele, no ak sa nám to vymkne spod kontroly, začneme strácať ryby.

 

Nová nádrž sa naplní vodou, zapne sa filter a voda pomaly naberá tú správnu teplotu; chýbajú už iba baktérie, ktoré by obývali filter, žili by v substráte a dokonca by pokryli aj ornamenty v akváriu a sklo nádrže. Teraz je na rade dusíkový cyklus. Rybie výkaly sa budú neustále rozkladať a vytvárať amoniak, ktorý je pre ryby veľmi toxický, takže prvým krokom v dusíkovom cykle je pomalé budovanie kolónie nitrifikačných baktérií rodu Nitrosomas, ktoré premieňajú amoniak na dusitany. Tieto baktérie v prírode nájdeme vo všetkých vodách, no v malých koncentráciách a v našom akváriu by nedokázali prežiť. Baktérie v našom akváriu sú litotrofické, čiže prežijú iba na čistých, tvrdých povrchoch ako sú filtračné médiá, akváriové ozdoby a sklo nádrže. Tak ako potrebujú potravu vo forme amoniaku, potrebujú aj kyslík, aby prosperovali a množili sa. Existuje niekoľko metód, ako si v akváriu vypestovať dostatočne veľkú kolóniu. Môžeme jednoducho do nádrže pridať kvapky amoniaku, alebo dať do nádrže pár rýb, ktorých výkaly by amoniak zabezpečili. Rozkladajúci sa materiál a nedojedená potrava tiež tvoria amoniak, no tieto podmienky môžu celkovo ovplyvniť kvalitu vody. Pokým sa kolónia rozmnožuje, je pomerne bežné vidieť skupinu baktérií plávajúcich vo vode a konzumovať prítomný amoniak. Voda bude trošku zakalená, no akonáhle sa kolónia vytvorí, voda sa očistí. V nádrži sa môžu vyskytnúť aj riasy, keďže aj ony sa živia amoniakom.

Naša kolónia je teda už dosť veľká na to, aby sa popasovala s prítomným amoniakom a premenila ho na dusitany. Tie sú pre ryby menej toxické, no stále nebezpečné. V našom filtri a akváriu teda začne rásť druhá kolónia baktérií, ktoré budú dusitany premieňať na dusičnany. Sú to nitrifikačné baktérie rodu Nitrobacter. Budú pracovať na rovnakom princípe ako baktérie Nitrosomas, až na to, že sa popasujú s dusitanmi. Taktiež im treba poskytnúť potravu vo forme dusitanov a kyslík, aby sa im darilo. V tomto štádiu sa už zbavíte takmer všetkého amoniaku, no zatiaľ sa nepokúšajte pridať viac rýb. Opäť by sa totiž zvýšila hladina amoniaku a spomalil by sa proces množenia baktérií Nitrobacter, ktorým sa darí len pri nízkom množstve amoniaku vo vode. Keď sa nám podarí vybudovať aj túto druhú kolóniu, hladiny amoniaku a dusitanov budú skoro nulové, o čo nám vlastne celý čas išlo. Hladina dusičnanov vzrástla, no to sa dá upraviť výmenami vody, dokonca aj keď prístroje budú ukazovať, že dusičnany nie sú pre ryby okamžitou hrozbou.

Vo filtri a akváriu teraz prosperujú kolónie baktérií Nitrosomas a Nitrobacter a my sa o ne musíme postarať. Ako sa už spomínalo, potrebujú kyslík. To je dôvod, prečo sa musia filtre pravidelne premývať, aby sa predišlo upchatiu. Musíte ho však premyť jedine vo vode z akváriu, pretože čistá voda by z neho vymyla takmer celé kolónie.

Jednotlivé kolónie sú medzi sebou v rovnováhe, preto sa do nádrže nesmie pridať veľa rýb naraz. Narušenie rovnováhy by spôsobilo, že už zabehnuté akvárium by znovu muselo prechádzať mini cyklami, počas ktorých by sa obnovoval počet baktérií Nitrosomas, aby dokázali udržať hladinu amoniaku na takej úrovni, ktorá by neškodila baktériám Nitrobacter.

Sú dostupné aj baktériové kultúry, ktoré by mali urýchliť naštartovanie filtrov. Momentálne existujú dva názory na ich účinnosť, niektorí chovatelia si ich nevedia vynachváliť, iní pochybujú o schopnosti dodávateľov poskytnúť baktériám dostatok potravy a kyslíka, aby potom prežili používanie.

Povedali sme si o prospešných baktériách, no musíme si byť vedomý, že do akvária sa môžu dostať aj škodlivé baktérie, ktorým sa bude dariť v substráte, ak štrk alebo piesok nebýva pravidelne premývaný. Škodlivé baktérie prinesú do akvária choroby a infekcie, preto treba spraviť všetky preventívne opatrenia, aby sa predišlo ich vstupu do nádrže. Prenášajú sa rukami pri kontakte s rybím krmivom, alebo ak je údržba nádrže na nízkej úrovni a v substráte či vo vode sa hromadí odpad. Pred čistením nádrže a kŕmením si treba umyť ruky - mydlo sa používať nesmie, mohlo by totiž ovplyvniť vodu v nádrži!

Pred pridaním do akvária, by sa nová ryba mala na nejaký čas dať do karantény, aby sa stihlo včas odhaliť, či nie je infikovaná. Nie je nič horšie ako jedna nakazená ryba, ktorá rozšíri chorobu po celej nádrži.