Akvarijne rastliny

 

Rastliny sú veľmi dôležitou časťou sladkovodnej akvaristiky. Oplatí sa investovať čas a peniaze do ich nákupu, starostlivosti a vhodného výberu. Vodné rastliny nie sú iba pekné v akváriu, ale prospievajú aj rybám. Poskytujú tieň a úkryt pre bojazlivé ryby, niektoré ryby používajú rastliny na množenie. Niektorým rybám slúžia rastliny dokonca ako potrava. Aj keď v prípade rastlinožravých rýb, napríklad cichlíd, je lepšie použiť rastliny z plastu, alebo nepoužívať rastliny vôbec, lebo v takomto prípade sú rastliny odsúdené na zánik. Nesmieme zabudnúť na ich prínos pre chemizmus vody. Odoberajú z vody škodlivé látky, vylučujú kyslík a spotrebúvajú oxid uhličitý, ktorý je vo veľkých koncentráciách pre ryby smrteľný, zabraňujú kysnutiu vody, udržujú stabilný chemizmus vody.

 

Podvodné záhradkárčenie je skoro rovnaké ako suchozemské. Rastliny vyžadujú dobrú kondíciu a starostlivosť. Taktiež ako suchozemské rastliny, aj vodné si vytvárajú energiu na stavbu svojich tiel vďaka procesu, kedy sa v ich zelených bunkách – chlorofyloch, kedy mení oxid uhličitý na kyslík a glukózu. Tento proces sa volá fotosyntéza a pre tento proces je nevyhnutné svetlo

 

Výživa rastlín

Všetky rastliny, bez rozdielu, potrebujú výživu v podobe dusíka, potašu, železa (na tvorbu chlorofylov) a fosforu. Zvyčajne sa k vodným rastlinám tieto zložky dostávajú z vody, ale berú si ich aj zo substrátu svojimi koreňmi. Niektoré rastliny vyžadujú viac, alebo menej výživy vo vode, podľa ich náročnosti. Ale predsa je lepšie dávať všetkým rastlinám určité hnojivo, či výživu, ako nedávať žiadnu. V obchodoch môžete nájsť špeciálne hnojivá, ktoré sú určené pre akvárium. Tieto hnojivá by nemali poškodzovať ryby, iba dodávať výživu rastlinám. Umiestňujú sa do substrátu a sú vo forme guličiek, ktoré sa vplyvom vody nerozpúšťajú. Niektoré hnojivá sú aj vo forme kvapiek, či roztokov, ale ich neškodnosť voči rybám nie je vždy jasná. Najprirodzenejšie a najjednoduchšie je jednoducho nechať substrát zaniesť výkalmi rýb. Pre túto formu výživy je veľmi dôležité mať hrubú vrstvu štrku na dne, ktoré zabráni tomu, aby sa výkaly, ktoré majú slúžiť rastlinám, uvoľňovali späť do vody. Tieto výkaly sa pomaly rozkladajú vďaka baktériám, ktoré nielen zabezpečujú svojou činnosťou živiny pre rastliny, ale aj zabraňujú otrave vody. Z metabolizmu rýb rastliny ťažia uhlík aj zinok.

Oxid uhličitý

Oxid uhličitý je súčasťou fotosyntézy a pomáha optimálnemu vývoju rastliny. Fľaša oxidu uhličitého s regulátorom by mala udržiavať jeho úroveň na 5 až 12 mg/l. Vyššie koncentrácie by mohli poškodiť pečeň rýb. Takého dávkovacie zariadenie sú založené na rovnakých zariadeniach, ktoré sa používajú v skleníkoch. Najjednoduchšie dávkovače oxidu uhličitého sú tie, ktoré sa dajú manuálne používať a najvychytenejšie sú tie, ktoré majú v sebe merače pH a sú pripojené ku svetlu, takže keď sa svetlo vypne, vypne sa aj tento dávkovač, lebo v noci aj rastliny spotrebúvajú kyslík. V normálnych podmienkach však do vody oxid uhličitý privádzajú ryby a živočíchy žijúce vo vode, alebo vzduchovadlo a takýto dávkovač nie je nutný.

Svetlo

Všetky rastliny potrebujú svetlo. Závisí to ale od druhu rastliny, koľko toho svetla potrebuje. Vo všeobecnosti ale je to tak, že čim viac svetla majú rastliny, tým rýchlejšie rastú. Avšak ak máte príliš veľa svetla, môžu sa ukázať riasy, ktoré nie sú najkrajšie, hlavne ak sa vytvoria na skle a nie je vidno vnútro akvária, alebo ak pokryjú povrch rastlín, ktoré potom nedostávajú dosť svetla, hynú a tiež to nevyzerá dobre. Optimálne množstvo by mohlo byť asi 1W na 3 litre, rastliny, ktoré vyžadujú viac svetla, budú potrebovať asi 1W na 2 litre. Všetko to ale závisí od tvaru akvária. Hlboké akvárium bude vždy potrebovať viac intenzívne svetlo, ako plytšie akvárium. Doba svietenia by sa mala pohybovať okolo 12 hodín. Viac hodín síce môže podporovať rast, ale nie všetkým rastlinám vyhovuje takáto dlhá doba svietenia. Zároveň aj môže škodiť rybám, ak nemáte iba rastliny v akváriu.

Rastliny a filtrácia

Filtračný systém podporuje rastliny, lebo udržujú vodu čistú a tým podporujú fotosyntézu. Poznáme filtračný systém, ktorý je umiestnený do substrátu, ale ten nie je vhodný pre akváriá s rastlinami. Permanentné prúdenie vody okolo koreňov zabraňuje ich vývoju a môže spôsobiť hnitie koreňov. Na druhej strane elektrické filtre pomáhajú rastlinám prosperovať, pretože pohyb vody z filtra jemne pohybuje rastlinami, zabraňuje usadzovaniu výkalov na nich a zosilňuje ich a umožňuje všetkým rastlinám dosť sa ku svetlu.

Výber

Oplatí sa kúpiť prvotriedne a dobre vyzerajúce rastliny. Zvyčajne sú umiestnené v obchodoch spolu s vodou v pohybe a pod dobrým osvetlením, ktoré ich udržuje v dobrej kondícii. Je lepšie nájsť si nejaké informácie o rastline, ktorú plánujete kúpiť, ešte pred návštevou špecializovanej predajne, aby ste si boli istý tým, že budú dobre rásť. Ak si vyberáte rastliny, pamätajte, že rôzne rastliny potrebujú rôzne typy vody. Ak chcete, môžete zmiešať rastliny z rôznych kútov sveta, ale mali by vyžadovať rovnaké, alebo aspoň podobné podmienky. Predtým, ako umiestníte rastlinu do akvária, prehľadajte ju a odstráňte všetky odumreté listy, korene a stonky. Dobré umiestnenie a výber rastlín, ktoré harmonizujú s ostatnými dekoráciami ako sú kamene a drevá, dávajú akváriu prirodzený vzhľad. Akvárium by malo mať chemicky neutrálny substrát, aby absorboval exkrementy rýb. Ľahký substrát je lepší pre korene. Do štrku môžete zamiešať aj granule z páleného ílu, ktorý zľahčí celý substrát a dokonca aj obsahuje stopové prvky. Na zlepšenie koreňov môžete pridať aj špeciálny íl pre akváriá. Avšak nikdy nedávajte do akvária obyčajnú zeminu, ktorá sa používa do kvetináčov, či záhrad. Takáto zemina obsahuje rôzne časti, ktoré vyplávajú na hladinu, ktoré znečisťujú vodu a dokonca môžu obsahovať aj hnojivá, ktoré sú veľmi nebezpečné. Najlepšie je kúpiť špeciálny substrát a hnojivá určené pre akváriá a neriskovať zdravie rýb, či rastlín.

 

Veľa rastlín, ktoré sú rýchlo rastúce a bujné, sa predávajú ako odrezky, ktoré rastlina používa na množenie. Takého rastliny sú ideálne pre tvorbu bohatej výsadby, ktorá zakryje zadnú časť akvária, alebo zariadenia na filtráciu, ohrievanie a iné. Zároveň sú veľmi dôležité pre úkryt bojazlivých rýb, ktoré sa cítia oveľa bezpečnejšie, ak majú za sebou bujný porast, do ktorého sa môžu ukryť, ak sa cítia byť ohrozené. Takéto odrezky potrebujú určitý čas, dokiaľ sa zakorenia a do vtedy budú potrebovať určité zaťaženie, ktoré ich pridrží na tom správnom mieste, ako napríklad väčší kameň, či jaskyňa. Tu sa však môže vyskytnúť problém s tiažou ťažidla. Nechtiac môžete spôsobiť pomliaždenie malej rastlinky a potom Vám už rásť nebude. Lepší spôsob je, ak máte hlboký substrát a v tedy môže byť rastlinka zasadená hlbšie a tým získa na stabilite. Ako sa bude ďalej rastlina zakoreňovať, tak tým si sama urči v akej hĺbke sa cíti najlepšie.

 

Množenie rastlín:

Rastliny, ktoré sú sústavne ponorené pod vodou, sa rozmnožujú asexuálne alebo vegetatívne. To znamená bez kvetov a semien.
Poznáme spôsoby:

Rizóm

Niektoré druhy rastlín, ako valisnéria, echinodorus či cryptocorina vypúšťajú výhonky, na konci ktorých vyrastie nová rastlina (ako napríklad jahoda). Tieto výhonky môžu byť nad substrátom, ale aj pod ním. Ak rastlina rastie hlboko, výhonky sú v substráte. Ak rastlina nie je dostatočne hlboko, tak tieto výhonky budú vytŕčať nad zemou.

Odrezky

Niektoré rastliny vytvárajú určité časti, ktoré začnú koreniť a to je vlastne zárodok novej rastliny. Tieto časti môžete odrezať a posadiť, alebo iba ohnúť a korene dať do substrátu. Ja osobne nemám tieto rastliny rada, lebo im treba venovať zvýšenú pozornosť a stále časti, ktoré vyhadzujú korene, treba sadiť do substrátu, aby Vám vo vode neplávali nevkusné korene. Zároveň tieto rastliny majú zaujímavé listy a sú to veľmi pekné rastliny. Do tejto skupiny patria napríklad: Bacopa caroliniana, Cabomba caroliniana, Egeria densa, Hygrophyla polysperma, Limnophila aquatica, Ludwigia mullertii, Myriophyllum hippuroides a Hygrophila difformis.

Laterálne korene

Niektoré obľúbené druhy rastlín vytvárajú laterálne rizómy. Rozmnožovanie sa koná tak, že z boku rastliny sa oddelí nová rastlina. Takéto množenie majú rastliny plávajúce na hladine alebo aj Vesicularia dubyana

 

Starostlivosť

Starostlivosť o rastliny nie je náročná. Odumreté časti rastlín treba vždy čo najskôr odstrániť, aby odumreté rastliny netienili a aby ich rozklad neprodukoval dusičnany. Rastliny treba z času na čas preriediť, ostrihať, prípadne nechať zakoreniť či vsunúť guľku hnojiva do substrátu. Nepotrebujete ani špeciálne nástroje. Stačia nejaké nožnice, prípadne škrabadlo na riasy, ktoré sa ukladajú na skle.

 

Choré rastliny

Rastliny môžu zo začiatku vyzerať dobre a môže sa im dariť, ale časom sa im dariť prestane. Hlavná príčina je, že niektoré rastliny vo vode potrebuje dobu, kedy má voda nižšiu hladinu. V tomto období rastlina vykukuje z vody a začne kvitnúť. Hmyz ju opelí a ona sa rozmnoží. Toto „správanie“ rastliny zdedili od svojich predkov, ktorý boli suchozemský a až neskôr sa presunuli do vôd. Ak sa rastlina nerozmnoží, o rok sa stane slabšou. Najlepšie je, ak sa rastlina množí a samú seba nahradzuje novšími rastlinami, lebo aj rastliny stárnu a zomierajú.

 

Zdroj: Peter W. Scott – Aquarium