Akváriové digitálne teplomery

 

Teplota vnútri akvária sa musí denne kontrolovať. Pre zdravie rýb je nevyhnutný chov v takom prostredí, ktoré im dokonale vyhovuje.

Väčšina rýb a bezstavovce sú studenokrvné, čiže ich teplota tela závisí na teplote prostredia, v ktorom žijú; neprimerané teploty ovplyvňujú ich metabolizmus rôznymi spôsobmi. Veľké zmeny teplôt nie sú dobré v žiadnom akváriu. Ja som vždy pri výmenách vody najprv zohrial vodu, ktorá mala ísť do nádrže ako nová; nie všetci chovatelia to robia, preto im odporúčam sledovať akékoľvek náhle poklesy teplôt v ich akváriu. Jediným riešením je, že počas výmen pridávate vodu pomaly, aby mala čas sa teplotne prispôsobiť.

NEPRIMERANÉ TEPLOTY SPôSOBUJÚ NASLEDOVNÉ PROBLÉMY:

●Choroby zo stresu
●Smrť spôsobená stresom
●Znížený apetít rýb, čo vedie k zníženej imunite.

 

Každé akvárium musí mať vstavaný teplomer, väčšina rýb vyžaduje teplotu v rozmedzí 24°C-27°C, no samozrejme niektoré druhy potrebujú vyššiu alebo nižšiu teplotu, aby boli šťastné, preto si to vždy pred kúpu zistite.

Pôvodné teplomery boli poväčšine sklené s alkoholom vnútri. Pracovali na princípe, že so stúpajúcim teplom stúpal aj alkohol v trubičke zo zásobníka smerom nahor a na čítanie hodnôt stačila jednoduchá mierka vpredu. Na akvárium sa prichytovali pomocou série prísavných držiakov.

Pásový teplomer bol ďalším krokom; prilepili sa na prednú stranu akvária zvonku pomocou zadnej lepkavej časti. Ako teplota stúpala, stupnica na pásiku svietila rozmanitými farbami, čiže bola čitateľná z väčšej diaľky ako vnútorné sklenené teplomery.

Nevýhodou používania sklenených teplomerov je, že sa dajú prečítať len ak stojíte priamo pri akváriu, narozdiel od pásového teplomeru. Sklenené teplomery sú časom pokryté riasami, a preto ich treba vybrať a očistiť.

NEVÝHODY PÁSOVÝCH TEPLOMEROV - AKÉ SÚ PRESNÉ?

Teplota sa meria zvonku nádrže, čo znamená, že teplo musí prejsť sklom, aby sa dalo odmerať a tieto teplomery tiež môžu absorbovať teplo z vonkajšieho prostredia.

Dnes ale existujú aj digitálne teplomery. Mnohé z nich sú poháňané batériou a majú jasný krištáľový displej; čítanie teploty je teda veľmi jednoduché aj pri rýchlom pohľade na akvárium. Taktiež sú vybavené snímačom, ktorý je namočený vo vode, a teda meria s odchýlkou plus alebo mínus 0,5 stupňa, čo je už oveľa spoľahlivejšie.

Osobne práve teraz používam dva teplomery, každý na jednej strane nádrže (teploty sa môžu líšiť podľa prúdu vody), sú prichytené na vonkajšku nádrže a snímače sú umiestnené vo vode spolu s prísavnými držiakmi, ktoré ich istia.

Displej môže byť v °F alebo °C, podľa toho, ktoré uprednostňujete. Životnosť batérie je 5000 hodín stáleho používania. Doslova iba vojdem do miestnosti s akváriom a rýchlym pohľadom skontrolujem teplotu, oveľa lepšie než snaha prečítať teplotu pozeraním do nádrže.

Existujú modely, ktoré sú plne ponorné a sú umiestnené vnútri akvária pomocou prísavných držiakov. Výhodou je, že v akváriu nie sú žiadne kábliky, do ktorých by sa ryby mohli zamotať, všetko už má teplomer v sebe, čo je lepšie aj pre estetiku nádrže.

Ďalšou výhodou tohoto teplomera je, že zobrazuje teplotu presne na desatiny stupňa. Existuje aj plávajúci teplomer. Jednoducho pláva na hladine a neustále ukazuje teplotu vody, ak ho chce mať chovateľ prichytený na strane akvária, použije sa spona. Môže sa používať aj v bazénoch alebo kúpeľoch, čiže má viacero využití. Ak by náhodou padol do nádrže, sám opäť vypláva na hladinu.

Ceny skleneného a pásového teplomera sú v podstate nízke, normálne neočakávajte, že za ne zaplatíte viac ako 4 doláre, no občas sa stane, že presnejšie modely vás vyjdú o trochu viac.

Nerozprávame sa tu o vysokých cenách, napríklad za obyčajný digitálny teplomer s displejom a snímačom zaplatíte 10 až 20 dolárov v závislosti od modelu, ktorý si vyberiete. Veľa takýchto teplomerov teraz prichádza z Hong Kongu, majú dobré ceny, sú spoľahlivé, no predtým ako ich objednáte si skontrolujte výšku poštovného.

ZA TROCHU VIAC PEŇAZÍ SI MôŽETE KÚPIŤ TIETO TEPLOMERY S EXTRA VLASTNOSŤAMI

●Veľký displej - pre ľudí so slabším zrakom alebo na čítanie z väčšej vzdialenosti.
●Teplomer, ktorý ukazuje teplotu akvária aj miestnosti - privysoká izbová teplota má škodlivý účinok na teplotu v akváriu. V takomto prípade sa hodí chladiaci ventilátor.
●Vstavaný alarm, ktorý vás upozorní na výkyvy teplôt - ak teploty klesnú alebo stúpnu nad istú hranicu, zvukový alarm upozorní chovateľa.

 

Výhodou týchto extra vlastností je, že vás budú stáť iba 30 až 50 dolárov, v závislosti od modelu, ktorý si zvolíte.
Presné meranie teploty v akváriu je nutnosťou a nie iba zábavou, ryby na teplote závisia, preto vždy kúpte najlepší teplomer, aký si môžete dovoliť.