Akvárijne slimáky

 

Akvárijne slimáky sú zvieratá, ktoré sú obojživelné, čo znamená, že môžu žiť aj na suchej zemi, aj vo vode. Sú to mäkkýše, čo znamená, že nemajú chrbticu ani pancier, čiže sa im musel vyvinúť iný druh ochrany ich mäkkého tela. Táto ochrana pochádza z jedinej špirálovitej ulity do ktorej sa vedia vcucnúť pri prvých príznakoch nebezpečenstva. Fakt, že majú iba jednu ulitu ich klasifikuje do čeľade plžov. Slimáková ulita, ktorá je vyrobená z uhličitana vápenatého rastie spolu so slimákom. Presne ako ľudia potrebujú vápnik aby mali silné zuby a kosti, slimáky potrebujú vápnik aby mali silnú ulitu. Operkulum sú u slimákov niečo ako dvere. Je to časť ulity, ktorá sa vyvinula väčšinou u veľkých slimákov a po tom, ako sa slimák vtiahne do ulity, zabráni prístupu ku mäkkému telu slimáka. Tieto dvierka nechránia telo iba pred potencionálnou hrozbou, ale aj suchom. Slimák používa svoju svalnatú nohu. Táto noha sa kĺže na slize, ktorý redukuje trenie a chráni slimáka pred poranením na ostrých predmetoch. Niektoré slimáky majú žiabre a dýchajú kyslík z vody, zatiaľ čo iné majú pľúca a dýchajú atmosferický kyslík.

 

Veľa rôznych druhov akvárijnych slimákov sa objavuje v akváriách ako v domácnostiach, tak aj u chovateľov. Niekedy je to chtiac a niekedy nechtiac. Môžu byť neškodné a aj užitočné vo vašom rybacom a rastlinnom prostredí, ale aj škodlivé. Slimáky sa ukazujú ako užitočný pomocníci v udržovaní čistoty v akváriu. Zjedia zbytky jedla, ktoré spadne na dno nádrže do substrátu, ale budú sa snažiť zjesť aj rozkladajúce sa mŕtve ryby a rastliny. A to je pre akvárium dôležité, lebo inak by tieto zvyšky a mŕtve organizmy znečisťovali vodu a nakoniec by sa voda mohla stať toxickou. Jediným príkladom takéhoto slimáka je Melanoides tuberculata - Vežovka malajská, ktorá sa rada živí zvyškami jedla a mŕtvymi rastlinami, ktoré sa usadzujú na štrku na dne nádrže. Slimáky môžu byť aj potencionálnou hrozbou pre rastliny a ostatné druhy v nádrži, ak si akvarista dobre nevyberie druh slimáka. Vodniaky, ktoré sú slimáky vhodné do jazierok, sú vysoko reproduktívny druh, ktorý preferuje jedenie živých rastlín namiesto mŕtvych rastlín. To z týchto slimákov robí nevhodných kandidátov pre väčšinu raslinných akvárií. Tento slimák prevezme kontrolu nad veľa akváriami ešte predtým než sa nazdáte, ak sa nestaráte o kontrolu ich populácie.

 

Kúpa akvarijných rastlín a ich zasadenie do akvária môže byť nečakaný spôsob, ako si donesiete slimáky do vášho akvária. Ak sú slimáky problém vo vašom akváriu, môžete sa rozhodnúť ošetriť vaše rastliny v teplom a slanom kúpeli, v ktorom ostanú 10 minút, ale potom ich dôkladne opláchnite ešte predtým, ako ich vložíte do akvária s rybami. Veľa slimákov sú hermafrodity, čo znamená, že na rozmnožovanie nepotrebujú partnera. Majú v sebe ako vajíčka, tak aj spermie a keď dosiahnu pohlavnú dospelosť, začnú sa množiť. Toto je presne ten dôvod, prečo majú sklony sa stávať škodcami. Niektoré slimáky, ktoré sa rozmnožujú pohlavne, majú schopnosť meniť svoje pohlavie a iné – hermafrodity – oplodňujú svoje vlastné vajíčka. Rozmnožujú sa rapídnym tempom, čo môže sťažiť vaše úsilie v snažení sa zbaviť sa ich. Jedným spôsobom, ako sa väčšieho množstva týchto slimákov zbaviť, je položenie misky s jedlom na dno nádrže na noc. Slimáky sa väčšinou najviac naháňajú za jedlom práve v noci, keď sú svetlá vypnuté. Tieto slimáky sa v noci dostanú do misky, začnú jesť a nahromadí sa ich tam veľké množstvo. Ráno, keď sa svetlá znova zapnú, stačí túto misku so slimákmi vybrať. Kľúčom je vybrať misku skôr, než slimáky všetko z misky zjedia a znova pôjdu hľadať jedlo na substrát. Táto metóda zaberie iba pri kontrole populácie. Nezbavíte sa všetkých slimákov. Je dobré toto robiť aj každý deň, prípadne raz za týždeň, lebo vždy sa môže jeden slimák nechytiť do pasce a aj jeden slimák hermafrodit sa dokáže znova rozmnožiť do ohromného množstva. Ďalším častým spôsobom ako redukovať množstvo slimákov je kúpa Mreniek nádherných. Tento prirodzený nepriateľ dokáže šikovne vykusnúť slimáka z jeho ulity a tým efektívne kontrolovať populáciu a dokonca sa jej aj úplne zbaviť. Ďalším druhom, ktorý dokáže regulovať populáciu je napríklad Sekavka zdobená. Skaláre a guramy to dokážu tiež, ale ony sa skôr špecializujú na pojedanie zárodkov slimákov. A asi najväčší predátor sú tetraodony – štvorzubce, ktoré priam vyžadujú slimáky, lebo pri ich jedení si obrusujú zuby a tým sa zabraňuje prerastaniu zubov. Ale sú aj slimáky, ktoré sú pekné a môžete sa aj špecializovať na chov týchto druhov. Vtedy je dobré vyberať si k nim neagresívne ryby, ako sú gupky a tetry, ktoré sú schopné spolunažívať so slimákmi.

 

Ampulária

Ampulárie sú jedny z najčastejších slimákov predávaných v akvaristikách. Niektorí ľudia si myslia, že sú to škodce, ale niektorý ich chovajú zámerne. Sú to asi jedny z najväčších slimákov v akvaristike a dorastajú pri správnych podmienkach a dostatočnom množstve jedla aj do veľkosti 12 cm v priemere. Že vraj môžu jesť aj rastliny, ale naše to nikdy nerobili. Jediný problém, ktorý s nimi máme je ten, že sú to malé buldozéry. Čerstvo zasadené rastliny ľahko vytiahnu zo substrátu, ak nie sú posadené dostatočne hlboko a ak sú ampulárie už veľké. Rozmnožujú sa pohlavne. Jeden slimák zasunie do druhého orgán, ktorý prenesie spermie ku vajíčkam a potom slimák vytvorí niekde nad nádržou kokón, ktorý obsahuje veľa malých vajíčok, v ktorých sa vyvíjajú malé slimáky. Práve pre toto správanie treba mať nad nádržou určitý priestor, aby vám z akvária nevyliezali. Osobne nechápem ako by mohol byť tento druh považovaný za škodcu, keďže ich kontrola populácie je najjednoduchšia. Slimáky sú dostatočne veľké na ich vybratie z akvária a ak nechcete aby sa množili, stačí ich kokón zoškrabať a slimáky sa nevyliahnu. Ampulárie majú rôzne farebné kombinácie. Môžu byť zlaté, hnedé, sivé až modré. Tento slimák dýcha vzduch. Príde ku hladine, vytiahne nad hladinu dýchací orgán a napumpuje vzduch pod ulitu, ktorý potom dýcha.

 

Vodniaky

Vodniaky nie sú bežný druh slimákov chovaných v akváriách. Tento druh je skôr braný ako škodca, než domáce zvieratko. Sú to hermafrodity a rozmnožujú sa rýchlo. Rôzne variácie tohto slimáka im umožňuje ľahko ovládnuť nové vody v celku rýchlo. Ničia rastliny alarmujúcou rýchlosťou. Aj keď je to akvaristický druh, potrebuje dýchať vzdušný kyslík, lebo je to druh, ktorý má pľúca.

 

Kotúľka

Kotúľka je pomerne malý čierny, hnedý až červený slimák, ktorý može mať aj bielu ulitu, ktorá vyzerá, ako keby sa na ňu usadzovala soľ. Je to veľmi rýchlo rozmnožujúci sa slimák, ktorý pri nedostatku jedla bude jesť rastliny, ale aj riasy. Zväčša je považovaný za škodcu (v 99,9 % prípadoch) ale je chovaný aj ako potrava pre ostatné ryby alebo ako čistič akvária. Dorastá do veľkosti asi 3 centimetrov, ak dostatočne dlho prežije, lebo sa ním živí množstvo druhov rýb. Je to aj najrozšírenejší slimák a práve tento druh sa najviac prenáša rastlinami. Tieto slimáky budú dýchať vzduch.

 

Vežovka malajská

Tento živorodý slimák je drahokam akvarijných slimákov. Jeho hnedá ulita s červenými fľakmi má peknú špirálovitú ulitu a rád je zvyšky jedla z dna nádrže. Je to malý druh slimáka a jeho zvláštnosťou je, že sa cez deň zahrabáva do substrátu. S nocou vylieza a pojedá všetko škodlivé v akváriu. Máva asi 70 mladých naraz a tak ako ostatné, aj tento druh treba kontrolovať. Niektorí ho považujú skôr za užitočného, hlavne aj vďaka tomu, že ho v akváriu nie je vidno a neničí rastliny.